در حال حاضر ، یک پردازنده 1000 هسته ای RISC-V جدید از شرکت  Esperanto Technologies ، توسط  Samsung SDS و سایر مشتریان اصلی در حال ارزیابی است. طبق بیانیه مطبوعاتی این شرکت نرم افزاری، ET-SoC-1 AI Inference Accelerator  جدید قبل از عرضه، تحت ارزیابی های اولیه توسط تعدادی از شرکت ها قرار دارد. Samsung SDS و سایر مشتریان بالقوه ، به عنوان بخشی از برنامه ارزیابی خود، پس از اجرای انواع مدل‌های هوش مصنوعی با استفاده از ET-SoC-1 AI Inference Accelerator ، فرصتی برای دستیابی به داده‌های عملکردی خواهند داشت که تاکنون نتایج کاملا چشمگیری بدست آمده است.

خود Esperanto Technologies در سال 2014 توسط Dave Ditzel، كهنه‌كار صنعت semiconductor  كه قبلاً در Sun Microsystems و Intel كار كرده بود، تاسيس شد. این شرکت اکنون توسط رئیس و مدیرعامل Art Swift رهبری می شود که علاوه بر مدیر عامل سابق Wave Computing مدتی را نیز در شرکت RISC-V کار کرده است.

 

 

ET-SoC-1 AI Inference Accelerator

Esperanto ET-SoC-1 دارای 1088 هسته پردازشگر 64 بیتی با انرژی کارآمد است که از معماری مجموعه دستورالعمل RISC-V استفاده می کند که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای هسته های x86 و ARM است. تراشه جدید این شرکت همچنین شامل چهار هسته RISC-V با کارایی بالا به همراه 160 میلیون بایت SRAM روی تراشه و همچنین رابط هایی برای حافظه فلش و DRAM خارجی است.

چیزی که ET-SoC-1 را از تراشه های مشابه متمایز می کند، سرعت آن به همراه نیازهای کم مصرف آن است. در حالی که این تراشه می‌تواند هر نوع حجم کاری یادگیری ماشینی را اجرا کند، Esperanto می‌گوید که در توصیه‌های یادگیری ماشینی که توسط متا، آمازون و سایر فرامقیاس استفاده می‌شود، برتری دارد.

دکتر Patrick Bangert، معاون هوش مصنوعی Samsung SDS، در این باره گفت:

« تیم ما بسیار تحت تأثیر ارزیابی اولیه راه حل Esperanto AI acceleration  قرار گرفت. این روش، سریع، کارآمد و به طور کلی استفاده از آن آسان است. علاوه بر این، SoC مقیاس عملکرد تقریباً خطی را در پیکربندی‌های مختلف خوشه‌های محاسباتی هوش مصنوعی نشان داد. این قابلیتی است که کاملاً منحصربه‌فرد است و هنوز شاهد ارائه آن توسط شرکت‌های معتبری که راه‌حل‌های جایگزین برای Esperanto ارائه می‌دهند، نیستیم.»

در حالی که Esperanto به Samsung SDS و سایر مشتریان بالقوه این فرصت را داده است تا تراشه هوش مصنوعی جدید را آزمایش کنند، ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا ارزیابی به اندازه کافی چشمگیر بوده است تا نه.

امیدواریم این مطلب برای شما همراهان خوب یوتکنیک مفید باشد. نظرات خودتان را با ما درمیان بگذارید.