طبق گفته grapevine، به نظر می رسد اپل تراشه های 2 نانومتری را در محصولات آیفون و مک خود تا اوایل سال 2025 معرفی کند و اپل را به یکی از اولین شرکت هایی تبدیل می کند که این کار را انجام می دهد.

اولین نمونه تراشه 2 نانومتری در سال گذشته توسط IBM تولید شد، بنابراین این فرآیند به هیچ وجه برای تولید انبوه آماده نیست. با توجه به DigiTimes Asia، غول نیمه هادی TSMC نشان داد که گره 2 نانومتری آن تا سال 2025 برای تولید عمومی آماده نخواهد بود. البته قابل ذکر است که TSMC هنوز در حال افزایش فرآیند 3 نانومتری FinFET خود برای نیمه دوم سال 2022 است و اپل یکی از مشتریان اصلی تراشه های جدید 3 نانومتری است.

شایعات متناقضی در مورد اینکه آیا فرآیند تولید 3 نانومتری TSMC عقب مانده است یا خیر، وجود دارد، بنابراین مشخص نیست که تاخیرهای احتمالی چگونه بر جدول زمانی این شرکت برای تراشه های 2 نانومتری تأثیر بگذارد. از این گذشته، سال 2025 بسیار دور است، بنابراین هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

 

Apple iPhone

فراتر از 2 نانومتر هم می توان رفت؟

از آنجایی که پردازنده‌های 2 نانومتری به بازار مصرف نزدیک می‌شوند، این سوال که چه چیزی پیش خواهد آمد ، مطرح می شود. در 2 نانومتر، شما واقعاً در مورد ترانزیستورهایی صحبت می کنید که به سختی از یک رشته اتم بزرگتر هستند و کوچکتر کردن آنها از نظر فیزیکی غیرممکن می شود.

این مشکلی است که بیش از یک دهه است که درباره آن می‌دانیم: «پایان قانون مور»، که به نام رئیس افسانه‌ای اینتل، Gordon Moore، معروف بود که پیش‌بینی کرد تراکم ترانزیستور کامپیوترها تقریباً هر دو سال یکبار دو برابر می‌شود. این مورد تا شش دهه گذشته درست بوده است، اما اکنون که در مقیاس نانومتری تک رقمی هستیم، صنعت ریزپردازنده با نظرهای مخالف بزرگی مواجه شده است. فراتر از آن، همه به دنبال یک پیکومتر یا یک هزارم نانومتر هستند که حدود 100 برابر کوچکتر از یک اتم سیلیکون منفرد است، اما هیچ قطعیتی برای آن وجود ندارد.

 

همراهان خوب یوتکنیک نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.