اینترنت اکسپلورر سرانجام پس از بیش از 26 سال خدمت، چه خوب و چه بد، بازنشسته شد. سال گذشته، بازنشستگی رسمی اینترنت اکسپلورر در 15 ژوئن 2022 اعلام شد. از زمانی که اینترنت عمومی در مراحل ابتدایی خود بود ،26  سال و 10 ماه (به طور دقیق 9801 روز) پس از تاریخ انتشار آن در 15 آگوست 1995 می‌گذرد،

اینترنت اکسپلورر تقریباً از همان ابتدا جنجال برانگیخت. پس از راه اندازی ویندوز 95 (در آگوست 1995)، اینترنت اکسپلورر مایکروسافت با نسخه های OEM سیستم عامل همراه شد. این بدان معناست که اگر کامپیوتر جدیدی را در آن زمان خریدید، مطمئناً سیستم عامل آن را با یک کپی از مرورگر وب مایکروسافت راه‌اندازی کرده‌اید و آن را به عنوان برنامه پیش‌فرض برای استفاده از اینترنت تنظیم کرده‌اید.

البته این همان چیزی است که مایکروسافت را با دولت ایالات متحده به دردسر انداخت. دولت ایالات متحده یک اقدام ضد انحصاری موفقیت آمیز علیه این شرکت ارائه کرد که در نهایت مایکروسافت را مجبور کرد به OEM ها اجازه دهد مرورگرهای وب دیگری را بر روی سیستم نصب کنند.

 

Microsoft Internet Explorer برتری خود را از دست می دهد

اینترنت اکسپلورر 6 در سال 2001 و در زمان حل و فصل نهایی پرونده ضد انحصار مایکروسافت منتشر شد و چندین سال پس از آن هیچ ویژگی مهمی در آن به روز نشد. اینترنت اکسپلورر در آن زمان مرورگر وب غالب در سراسر جهان بود، بنابراین مایکروسافت احتمالاً فکر می کرد که می تواند به موفقیت های خود ادامه دهد. این امر به دو دلیل نتیجه داد: ActiveX Controls و Mozilla Firefox.

 

ActiveX Controls یکی از ویژگی‌های اینترنت اکسپلورر از سال 1996 بود که به صفحات وب اجازه می‌داد تا کدهای اجرایی را در HTML آن بسته بندی کنند که بر روی ماشین‌های سمت کلاینت (یعنی رایانه شما) بدون دخالت کاربر اجرا می‌شد. اگرچه این امر مسلماً اینترنت را به تجربه غنی‌تری تبدیل کرد ، اما تقریباً بلافاصله به یک کابوس امنیتی تبدیل شد و اینترنت اکسپلورر هرگز نمی‌توانست آن را از بین ببرد.

سپس در سال 2004، موزیلا فایرفاکس، یکی از اولین پروژه‌های open-source بزرگ در اینترنت، منتشر شد. با هجوم کاربران به فایرفاکس و چند سال بعد به گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر تا سال 2007، با اینترنت اکسپلورر 7، آپدیت های کمی ارائه کرد. فایرفاکس، و سپس کروم، اینترنت اکسپلورر را تحت الشعاع قرار داده و سهم بازار غالب را از اینترنت اکسپلورر ربودند.

 

مایکروسافت اینترنت اکسپلورر به سمت بازنشستگی حرکت می کند

در سال 2015، زمانی که مایکروسافت مرورگر جدید مایکروسافت اج را منتشر کرد. اکثراً کسب و کارها و مؤسسات  که هنوز از ویندوز XP با اینترنت اکسپلورر 6 استفاده می کردند، علیرغم اینکه آسیب پذیری های غیرقابل اصلاح در این مرورگر وجود داشت.  به سمت ماکروسافت اج آمدند.  در نهایت، مایکروسافت سال گذشته پس از اعلام اینکه از ویندوز XP پشتیبانی نمی‌کند ، اعلام کرد که اینترنت اکسپلورر را نیز قطع می‌کند.

آن زمان بالاخره فرا رسید. از هم‌اکنون، اینترنت اکسپلورر دیگر در اکثر سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی نمی‌شود، با به‌روزرسانی‌های امنیتی بسیار محدود برای سرویس‌های سازمانی خاص با توافق‌نامه‌های پشتیبانی گسترده، مایکروسافت طبق قرارداد موظف به رعایت آن است. اما حتی آن ها نیز تا پایان سال 2023 انجام خواهند شد.

 

هر چند همه ی این دوران بد نبود

اینترنت اکسپلورر شایسته شهرتی بود که به خاطر آسیب پذیری های امنیتی به دست آورد. اصلی ترین دلیلی که باید به خاطر آن از اینترنت اکسپلورر دوری کنید، بی احتیاطی در مورد امنیت بود. مایکروسافت ،با یک مرورگر وب که به معنای واقعی کلمه تنها با یک کلیک بی دقت روی یک صفحه وب، به شخص دیگری اجازه می داد برنامه ای را روی رایانه شما نصب و اجرا کند، ، جلو آمد و صدها میلیون نفر را مجبور به استفاده از آن کرد. نمی توان از این واقعیت گذشت که این یک برنامه ظالمانه بود، و حتی مایکروسافت خوشحال است که از شر آن خلاص شده است.

اما باید اعتراف کنیم که اینترنت اکسپلورر جایی بود که بسیاری از ما برای اولین بار متوجه شدیم که می‌توانیم هر چیزی را در اینترنت پیدا کنیم.